Niečo mi uniklo..?

Autor: Peter Krško | 3.5.2007 o 22:45 | Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1591x

Dnes (3. máj 2007) vo večerných správach na "Jednotke" som sa dozvedel zaujímavý fakt. Príspevok, ktorý bol venovaný spomienkovej slávnosti organizovanej Maticou Slovenskou pri príležitosti zajtrajšieho 88. výročia úmrtia Milanova Rastislavova Štefánika, končil touto vetou: „Lietadlo, ktorým sa vracal domov z Talianska 4. mája 1919 nad Ivánkou pri Dunaji zostrelili."

Je pravda, že odvtedy, čo som opustil brány školy, uplynulo už skoro 15 rokov, a takisto je pravda že väčšina mojej školskej dochádzky sa uskutočnila v dobách, keď Slovensko patrilo do "tábora socializmu", a teda Štefánik bol pre školské osnovy neznáma osoba. Ale na druhej strane si však stále pamätám na tú časť mojich školských čias, ktorá už bola v demokracii a pamätám si aj na to, čo som čítal v dennej tlači, počul v rozhase a videl v televízii (teda až do dnešného večera), konkrétne to, že lietadlo Milana Rastislava Štefánika pri návrate z Talianska havarovalo pri Ivánke pri Dunaji a že okolnosti tejto havárie sú doteraz nejasné. Ak by som si toto nepamätal alebo ak by som bol napríklad cudzinec, ktorý žije na Slovensku len krátko a nepozná jeho históriu, mohol by som sa začať po večerných správach na STV zamýšľať nad tým, ktože to Štefánika zostrelil, prečo, či bol za to potrestaný, a nakoniec, prečo nám to vlastne Slovenská televízia nepovedala? Začal vo mne hlodať červík podozrenia: čo ak mi niečo uniklo? Čo ak už sú okolnosti Štefánikovej havárie známe, a teda už je jasné, že bol zostrelený a žiadna záhadná porucha lietadla ani nič podobné. Našťastie som dieťa modernej doby, hovorím si, a tak sadnem za PC a skúsim pozrieť, čo na túto tému nájdem na Internete. Tu je malý prehľad (stránky uverejňujem v poradí, v akom ich našiel Google):

www.mrstefanik.sk - Po dlhých rokoch strávených v zahraničí sa v nedeľu 4. mája 1919 z talianskeho Galarate vypravil letecky na návrat do vlasti. Svoj oslobodený národ i rodnú zem už neobjal živý – po páde lietadla tragicky zahynul neďaleko Bratislavy.

sk.wikipedia.org/wiki/Milan_Rastislav_Štefánik - Lietadlo však nikdy nepristálo, pretože keď sa už blížilo k miestu pristátia, náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. M. R. Štefánik a všetci členovia posádky boli namieste mŕtvi, pochovaný je v mohyle na Bradle.

www.studentske.sk/dejepis/Milan_Rastislav_Stefanik.html - Lietadlo však nikdy nepristálo, pretože keď sa už blížilo k miestu pristátia, náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. M. R. Štefánik a všetci členovia posádky boli namieste mŕtvi.

www.osobnosti.sk - Pri návrate do vlasti, kde sa mal ujať funkcie ministra vojny v Československej vláde sa jeho lietadlo pri Ivanke pri Dunaji zrazu zrútilo na zem. Milan Rastislav Štefánik zahynul spolu s dvomi talianskymi letcami a mechanikom. Nehoda dodnes nie je objasnená.

referáty.atlas.sk - 4.mája 1919,ked sa vracal na Slovensko,zahynul pri havárií lietadla.

www.lamahe.sk/stefanik - Pri návrate do vlasti, kde sa mal ujať funkcie ministra vojny v Československej vláde sa jeho lietadlo pri pristávaní v Ivanke pri Dunaji zrazu zrútilo priamo na zem. Milan Rastislav Štefánik spolu s dvomi talianskymi letcami a mechanikom zahynul.

Toľko odkazy z prvej stránky vyhľadávania cez Google (s vynechaním odkazov, v ktorých nie je spomínané úmrtie M. R. Štefánika).
Nikde ani zmienka o zostrelení, nanajvyš to, že nehoda nie je dodnes objasnená. Nič také však nebolo spomenuté v spravodajskom príspevku vo večerných správach na Jednotke. Jednoducho „bol zostrelený“ a bodka. Keby sa príspevok končil napríklad takto: „Lietadlo, ktorým sa vracal Milan Rastislav Štefánik na Slovensko, havarovalo 4. mája 1919 pri Ivánke pri Dunaji. Okolnosti tejto havárie nie sú dodnes známe, špekuluje sa i nad tým, že bol zostrelený.“ Nepoviem ani slovo, a takisto nemám dôvod písať tento článok. Tak by ma teda zaujímalo, čo sleduje STV týmto príspevkom? Je to len nekompetentnosť redaktora, ktorý spomínaný príspevok pripravoval, alebo je za tým niečo iné? A teraz sa už púšťam do sféry hypotetických úvah, či v tom nebude napríklad snaha nenápadne rozdúchať nacionalistické vášne: Štefánika nám zostrelili, a kto by mal o také niečo záujem? Ale veď vinníci sa vždy nájdu: Česi, Maďari, Židia... Poviete si: odvážne tvrdenia, ja viem, ale pri pomyslení na to, aká politická strana je v terajšej vláde, z akej politickej strany je napríklad minister školstva... - stále si myslíte, že som mimo? Takmer by som zabudol na to, kto spomienkovú slávnosť, ktorej sa týkal príspevok, usporiadal: Matica Slovenská, ktorej nič, čo je nacionalistické, nie je cudzie. Kráčam po tenkom ľade, som si toho vedomý. Ale naskakuje mi husia koža pri pomyslení, že čo i len štipka týchto tvrdení by mohla byť pravdivá. A ak aj nie sú tieto tvrdenia ani trošku pravdivé, od verejnoprávnej televízie by som očakával väčšiu profesionalitu.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?